Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.


Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość 8,2 procenta, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem dobrych pracowników.

Z pewnością tego typu sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie są świadomi tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Jednak dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku liczba osób nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na poziom bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a w dalszym ciągu mimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *