Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.


Ostatnie kilka miesięcy to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Lecz dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla gospodarki, którą będzie napędzał odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, którymi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ilość ludzi bez stałej pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła często się słyszy od XIX wieku, a cały czas pomimo wykorzystywania dużej liczby urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie powodują wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *