Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.


Ostatnie parę miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem dobrych pracowników.

Na pewno tego typu sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat ludzie są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Jednak bardzo podoba sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał wzrost pensji. Poza tym coraz większe znaczenie mają różne dodatki, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ilość ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Najważniejszym powodem tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez licznych osób, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wymyślenia wielkiej liczby urządzeń i maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *