Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.


Opuszczanie pracy przez różne choroby jest dużym problem zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak również naszego ZUSU. Przebywając na zwolnieniu pracownik nie może wykonywać zawodowych obowiązków, lecz należy mu się dodatkowo za ten okres odpowiednie świadczenie. Do wyznaczonej liczby dni na zwolnieniu będzie je płacił pracodawca, a później taki obowiązek przejmuje ZUS.

W chronieniu przed pracowniczymi chorobami duże znaczenie ma prewencja, z takich też powodów w takie działania angażuje się także PIP. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich działania tego typu zostały podjęte, jest zapobieganie skutkom stresu związanego z pracą pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu zostały przygotowane specjalistyczne szkolenia i warsztaty związane z takimi zagadnieniami.

Pracodawcy w zakresie tego projektu skorzystać mogą dodatkowo z licznych narzędzi, które pozwolą zbadać wysokość ryzyka w prowadzonych przez nich firmach. Tym sposobem będzie można rozpocząć należyte działania zapobiegające, a także wdrożyć profilaktycznie środki chroniące przed występowaniem zawodowego stresu.

Jak pokazują statystyki, ten czynnik to jeden z występujących najczęściej przyczyn nieobecności pracowników. Szacuje się, że ponad połowa zwolnień lekarskich jest rezultatem problemów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane wśród problemów z pracą zawodową.

Długotrwały stres może się bardzo negatywnie odbić na wielu różnych obszarach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej. Może spowodować narastające problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a nie leczony może się stać powodem bardziej poważnych chorób. Narażenie przez dłuższy czas na duży stres może się nawet zakończyć ciężką depresją albo nerwicą.

Pracownicy w wielu przypadkach nie mają nawet świadomości, jak niepożądane skutki niesie dla nich stresujące życie. Rezultaty tego typu sytuacji będą się także odbijać na codziennym działaniu firmy, bowiem zmniejsza się produktywność i zadowolenie, a rośnie ilość wypadków i zwolnień chorobowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *