Jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.


<!–more–>Przez ostatnie lata pracodawcy zaczynają mieć naprawdę duże problemy z zatrudnieniem pewnych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy jest to blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, tego typu sytuacja występuje w wielu państwach, zaś Polska jest znacznie powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem kilku przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności są zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy z różnych branż, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów oraz inżynierów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, które stawiają pośród poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT nadal nie jest proste, to w praktyce w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak bardzo szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W każdej z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a następnie operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze hotele oraz restauracje również nie mają prosto jeśli chcą znaleźć rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie można zauważyć w dużej ilości branż wręcz walkę o pracownika. Firmy które chcą zdobyć nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *