Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.


Na pracy większość osób spędza sporą część swojego życia, niejednokrotnie będzie to nawet kilkanaście na dobę. Z takich też powodów to, jak jak czujemy się w pracy odbija się w dużym stopniu na reszcie spraw, odpoczynku czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają także na zdrowie pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, czasem takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. W pierwszej kolejności należy mieć pewność, czy problemy sprawia szef, u którego ma się zatrudnienie, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W tego typu przypadku przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje motywacji do rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszym przypadku bardzo często wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a zdobyte umiejętności idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy części pracowników będzie zapewne budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowego zmienienia dotychczasowego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, ale w niejednym przypadku może wystarczyć parę miesięcy.
Ważną rzeczą jest też to, kto będzie pomagał w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad rozmową z profesjonalnym doradcą, dość często także w urzędach pracy można otrzymać możliwość zawodowych konsultacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *